ŞAH BABA MÜFTÜ AHMED EL HAZROVİ(R.A) HAZRETLERİ – Katretül Hayat كاتريتول الحياة

&nbps;

Radyo Dinleyici Sayısı: 11

Radyo Dinleyici Sayısı: 11

ŞAH BABA MÜFTÜ AHMED EL HAZROVİ(R.A) HAZRETLERİ

İrtihaliyle Sevgisi gönüllere çığır açan eşsiz insan Molla Ahmed(r.a) Hazretleri

24-07-1931 Hazro doğumlu olan medrese eğitimli ilkokul mezunu Müftü Molla Ahmed(r.a) hazretleri.İcazesini (medrese diploması) Seydayı Cizrevi hazretlerinden tamamlayan Molla Ahmed, ağrıdaki başarılı egitmenliği ile dikkatleri üzerine toplar.Buradan sonrasını Katretül hayat dergisinden, Muhterem evladları, Muhammed İbrahim Hızır El-Amedi (k.s) Hazretleri Hocamız’ın söyleşisinden alıntılarla devam edelim.

”İlk ve en önemli sunumumu ,Babam Molla Ahmed’ten aldım.Her zaman.”keşke onun yerde yürüyen tezahürü olaydım”derdim.Molla Ahmed,Diyarbekir’ in Hazro ilçesinde dedem Molla Abdurrahman’ın ve Baciya Saliha Ninemin ,ikiz evladlarından ikincisi idi.

Amcam Molla Muhammed anlatırdı,”Baban bana göre çok zayıf ve sıska olduğundan annemin sütü ona düşmüştü,benimse sayamayacağım kadar süt annem olmuştu.”Bu da kıtlık döneminin getirilerinden biriydi.Babamdaki en önemli hasletten biri büyüklere ,alim ve mürşidlere karşı oldukça saygılı ve mütavazi oluşu,ikincisi ise dostlarına ,arkadaş ve akrabalarına karşı çok vefalı ,dertlerinin dertlisi hem yüklerinin yüklenicisi olması idi.

Şarki vilayetlerin en gözde ailesi olan Şeyhul Hazin’in en güzide ,muhaddis,muttaki,dört tariq mucazlı torunu Şeyh Muhammed Vechuddin hazretlerinin mahdumuyla evlenir.
Bu evlilikten üç erkek üç kız çocuğu dünyaya gelir.

Şeyh Vechuddin kızı Vehbiye annem, Siirt’in Fersaf köyünde Şeyh Muhammed Vechuddin ve Seyyide Vefiye’nin kızlarıdır.
Doğudaki takva sahibi alimlerdeki ortak nokta yaşanılan sırlı dünyalarından asla bahis açmamalarıydı.Rahmetli babamda intikalden sonra gördüklerim ,böylesi bir zattan az istifa edişime , hayıflanmalarıma neden olmuş , aynısın büyük amcamda da yaşamıştım.

ALLAH ’tan sıhhat dolu , uzun ömürler temenni edeceğimiz ,tek amcamız kaldı. Yani :Molla ailesinde her gidenin ardına ”ahlar”ayyuka çıkmada.Koca çınarda bir tek yaşlı dalı düşünün ,ahlarıma katılırsınız…Belki Molla Ahmed’in aile içerisinde,sevdası ki,hepimize sirayet etmiş,altı çocuğun altısındada din önceliklidir.Allah hepsine hayırlı ömürler versin.geleceklerini Sultan-ı cihan’la eylesin.” (katretül Hayat Dergisi-21. Sayıdan alıntıdır.)

En fazla elbistanda olmak üzere bir çok ilçede görevini ifa eden Molla Ahmed Hazretleri enson Mersin Gülnarda müftülük yapmıştır.03-07-1987 Tarihinde Hakka Yürümüşlerdir. Diyarbekir mardinkapı mezarlığında medfundur.

İlginç olan hususiyyeti ise vefatından sonra bir çok ülkede sayılamıyacak kadar kerametleri zuhur etmiş özellikle sıkıntıya düşmüş olan insanlara pek hızlı erişmesi ile ŞAH BABA ismini almıştır.

”Ya Rabbi bizleri onların hürmetine bağışlayıver..Bizi onlarla olacak kıvama getiriver”Amin
Ruh’u azizleri için El-Fatiha 

Choose your Reaction!
Leave a Comment

Your email address will not be published.